„Barátságos meleg szobában” – Érzelmek és ünnepek a biedermeier művészetben
A 19. század első felének meghitt, polgári miliőjébe kalauzolta kulturális programsorozatunk évzáró eseményének vendégeit Prágai Adrienn, a Magyar Nemzeti Galéria, művészettörténésze, a február elejéig látogatható Biedermeier időszaki tárlat kurátora.
Petőfi Sándor a külvilág ridegségével szemben keresi az örömöt és a nyugalmat: „Hol a boldogság mostanában? / Barátságos meleg szobában”. Prágai Adrienn előadásának is ez a gondolat volt a vezérfonala, ugyanis a biedermeier idején épp az otthon melegébe menekült a polgárság, amelynek családcentrikus mentalitása, anyaság- és gyermekkultusza a művészetben és a tárgykultúrában is tükröződik. Ekkor állították az első karácsonyfát az országban és ekkor jelent meg az első illusztrált, magyar nyelvű mesekönyv is; a festmények pedig bensőséges gesztusokkal rögzítik a biedermeier mindennapok újfajta intimitását.
Biedermeier mindennapok című időszaki kiállítás 2025 februárjáig várja az érdeklődőket a Magyar Nemzeti Galériában. A főként magyar és osztrák festményeket, grafikákat, bútorokat, viseleteket és egyéb használati tárgyakat felsorakoztató tárlat összművészeti szemlélettel mutatja be a 19. század első évtizedeinek meghatározó stílusirányzatát. A kiállítás a hazai biedermeier festészet ikonikus ábrázolásai mellett a korabeli bécsi művészeti élet legnagyobb mestereinek alkotásaival is megismerteti a közönséget. A legjelentősebb magyar alkotók – Borsos József és Barabás Miklós – mellett Friedrich von Amerling, Ferdinand Georg Waldmüller, Josef Danhauser és a legnagyobb osztrák festők alkotásai jelennek meg az összesen több mint 300 műtárgyat felvonultató nagyszabású kiállításon.