Akik a cukrot is arannyá változtatták – A Hatvany-Deutsch család felemelkedése a XIX. században
Alapítványunk székházának egyik névadó családjáról tartott előadást Merker Dávid, a hosszúlépés.járunk? társalapítója. A BLA|kult rendezvénysorozatunk keretén belül megismerhettük, hogy mi volt a Hatvany-Deutsch család páratlan sikerének titka.
A család gyökerei Arad vármegyéig vezethetőek vissza. Itt hozta létre első vállalkozását Deutsch Ignác, a dinasztia alapítója. Apja szatócsboltot üzemeltetett, Ignác pedig a gabonakereskedelemben próbált szerencsét. Egyre gyarapodó vagyonából később biztosítási üzleteket is kötött, és az ekkoriban fellendülő vasútépítésben is érdekelt volt. Az új lehetőségek érdekében a család Pestre költözött, majd a kiegyezés után, az emancipációnak köszönhetően, meg tudták vásárolni a hatvani Grassalkovich-kastélyt. Innen ered a Hatvany-Deutsch családnév. Pesten több ingatlant is birtokoltak, részt vettek malomipari cégek megalapításában.
A második generáció mindössze húsz év alatt megduplázta az örökölt vagyont. Bosznia 1878-as megszállásakor a Hatvany-Deutsch család vállalkozása élelmezte az osztrák-magyar hadsereget. Később cukorgyárat vásároltak Nagysurányban. A cukoripari érdekeltségeik az ország cukortermelésének egynegyedét biztosították. A késztermék jelentős hányadát exportálták. Cukor- és egyéb élelmiszeripari befektetéseik miatt intenzív földfelvásárlásba fogtak bele, így gyáraiknak saját maguk termelték meg a gabonát és a cukorrépát.