Háború és béke

Az új Trump-adminisztráció tektonikus változásokat idézett elő a globális biztonsági architektúrában. Ennek következtében jelentős bizonytalanság tapasztalható a nemzetközi térben. Beköszönt a béke korszaka? Vagy újabb regionális konfliktusokra kell felkészülni? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ szakértő vendégeinkkel, a Professzorok Batthyány Körével közösen szervezett szakmai konferenciánkon.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői Kalmár Ferenc, miniszteri különmegbízott, főtanácsadó (Külgazdasági és Külügyminisztérium), Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója, Horváth József, ny.á. vezérőrnagy, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója, valamint Dr. Robert C. Castel, biztonságpolitikai szakértő, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója, aki online csatlakozott be a beszélgetésbe. Az est moderátora Pócza István, a Batthyány Lajos Alapítvány szakmai programvezetője volt.

A beszélgetés során nagyító alá került az amerikai-orosz tárgyalások elindulásának kérdése. Kiszelly Zoltán úgy véli, ez a háború fogja eldöntheti, hogy ki uralja a 21. századot. Kalmár Ferenc meglátása szerint a tárgyalások mindenképpen az előrelépés irányába mutatnak, és a magyar álláspontnak megfelelően diplomáciai úton kell a háborút lezárni.

Az európai nézőpont mellett Robert C. Castel gondolatai által közelebb kerülhettünk a közel-keleti perspektívához. Elmondása szerint a helyszín választása politikai döntés volt, hiszen Szaúd-Arábia fontos szövetségese az Egyesült Államoknak, valamint félúton van az euroatlanti és az indo-csendes-óceáni térség között, és Amerika közeledni látszik az utóbbi térséghez. Horváth József úgy véli, hogy már a tavalyi év vége óta lehetnek tárgyalások az oroszok, illetve az amerikaiak között. Nem tartja továbbá kizártnak, hogy mostantól egy gyorsuló ütem következhet a tárgyalások tekintetében.

BLA|közélet 2025.02.19