
- Ez az esemény elmúlt.
Filmvetítés: Az Osztrák-Magyar Monarchia és magyarok a nagy háborúban
április 16 @ 18:00 - 20:00 UTC+1

A Rubicon Intézet történelmi ismeretterjesztő és izgalmas rövidfilmeket készített a magyar történelem legfontosabb eseményeiről, amelyet a Batthyány Lajos Alapítvány mutat be. A megrendezésre kerülő filmvetítés után az aktuális történelmi korszak szakértői teszik még közérthetőbbé a látottakat egy kerekasztal-beszélgetés keretein belül. A most bemutatásra kerülő filmek az Osztrák-Magyar Monarchia időszakát, valamint a magyarok első világháborúban betöltött szerepét dolgozzák fel.
1910-ben Theodore Roosevelt, az Egyesült Államok exelnöke Magyarországra látogatott. Budapesten mások mellett találkozott a kor nagy magyar írójával, Mikszáth Kálmánnal is, akinek egyik regénye az amerikai elnök kedvenc olvasmánya volt. „Igazán büszke vagyok, hogy itt lehetek ebben a történelmi nevezetességű országban. […] Mint olyan embernek, aki az Egyesült Államok nyugati részében a cowboyok között nőttem föl, különösen érdeklődnöm kell az Árpád alatt bejött lovas nemzet rendkívüli pályája iránt, mely őket a világ egyik legnagyobb történelmi nevezetességű nemzetévé tette. Van valami merészség, valami szabadság és lelkesség a magyar jellemben, amely mindig imponált nekem.” Így köszöntötte Theodore Roosevelt, az Egyesült Államok exelnöke az őt fogadó tömeget. A korabeli Magyarország jó benyomást tett az elnökre. A jelentős részben visszanyert nemzeti önrendelkezés, a látványos eredményeket hozó gazdasági és kulturális lendület, valamint az osztrákokkal közös állam ereje miatt a 19. század végére Magyarország ismét felkerült Európa térképére.
Hogyan egyeztek meg egymással osztrákok és magyarok? Miként lett a leigázott országból önbizalommal telt nemzet? Minek köszönhető a századforduló Magyarországának gazdasági és kulturális virágzása?
Budapest Belvárosában, az Egyesült Államok nagykövetsége előtt egy szigorú tekintetű amerikai tábornok, Harry Hill Bandholtz szobra látható. A szobrot a hálás magyarok 1936-ban állították. Első látásra furcsa lehet, hogy egy szemben álló ország katonájának az ország fővárosában szobrot állítsanak – és mindezt ne kényszerből, hanem őszinte megbecsülésből tegyék. Az első világháború azonban ennél is sokkal több és addig elképzelhetetlen fordulatot hozott az egész világ és Magyarország történetében. Arra sem számíthatott senki 1914-ben, a háború kitörésekor, hogy pár év múlva Észak-Olaszországban magyar katonák amerikaiakkal – egészen pontosan a 332-es ohiói gyalogezreddel – fognak harcolni. Az pedig még a legfantáziadúsabb regényírók képzeletét is meghaladta, hogy az évtized végén, 1919-ben, a magyar történelem mélypontjaként, román alakulatok vonulnak be Budapestre.
Felelős volt-e Magyarország az első világháború kirobbantásáért? Milyen harctereken szolgáltak a magyar katonák a nagy háborúban? És hogyan omlott össze néhány hét alatt az ezeréves Magyarország?
Meghívott vendégeink:
Porogi András – a Rubicon Intézet tudományos munkatársa
Nánay Mihály – a Rubicon Intézet tudományos főmunkatársa
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A rendezvényről kép-, hang- és videófelvétel készül.
BEJUTÁS A PIROS X-SZEL JELZETT BEJÁRATON,
AZ ARANYBÁSTYA ÉTTEREM FŐBEJÁRATÁN