Nyáry Krisztián: Így ettek ők – magyar írók és ételeik
A kultúra és gasztronómia sokkal szorosabban összefügg, mint, ahogy azt elsőre gondolnánk. A magyar irodalom legendás alakjairól, és az ő kedvenc ételeikről beszélgetett – legújabb könyve kapcsán – Nyáry Krisztián Szegő Jánossal, a Magvető Kiadó szerkesztőjével, BLA|kult programsorozatunk legutóbbi eseményén.
Nyáry Krisztián legújabb, nemrég megjelent könyvében találkozik otthonunk két legőszintébb pontja: a kamránk és a könyvespolcunk. Az irodalomnak épp olyan ősi témája a gasztronómia, mint a szerelem. Ezt bizonyítja Krúdy kispörköltje, Kosztolányi habos süteménye vagy éppen József Attila sosem volt libasültje is. 30 író, 30 történet és kétszer annyi recept – ezekről beszélgetett Nyáry Krisztián íróval, irodalomtörténésszel, a kötet szerzőjével Szegő János, a Magvető Kiadó szerkesztője.
A beszélgetésen szóba került a 19. században lezajlott „pörköltforradalom” is, amely megváltoztatta a magyar konyhát. Hangsúlyossá vált a pirospaprika, mint fűszer használata. Kifejtették, hogy a városiasodás is elősegítette a gasztronómia változását, mivel egyre több alapanyaghoz jutottak hozzá az emberek. A beszélgetésen szó esett még arról is, hogy legnagyobb íróink és költőink mely ételeket fogyasztották a legszívesebben.