- Ez az esemény elmúlt.
Munkácsy II. – Egy világsiker története
december 3 @ 18:00 - 20:00 UTC+1
Párizsban járunk 1870-ben. Egy ismeretlen fiatal magyar művész Siralomház című festményét a kor legnevesebb nemzetközi kiállítóhelye, a párizsi Szalon zsűrije aranyéremmel tünteti ki.
Budapest, 1882. Munkácsy Krisztus Pilátus előtt című óriásképét közel nyolcvanezer ember nézi meg. A festő uralkodóknak kijáró ünneplésben részesül, ezüst babérkoszorút kap.
Két sarkalatos dátum. Egy aranyérem, egy ezüstkoszorú. Munkácsy művészi sikerének és elismerésének mérföldkövei, amelyet megannyi másik követett. Munkácsy Mihály (1844–1900) a magyar művészet vezéralakja, korának legismertebb magyar festője volt. Karriertörténete nemzetközi viszonylatban is páratlan, magyar viszonylatban egyenesen szenzáció számba menő jelenség. Munkácsy kétségtelenül rendkívül tehetséges művész volt, de megannyi, csak halála után elismert magyar és külföldi művész példája mutatja: a tehetség önmagában nem vezet érvényesüléshez. Mi állt e páratlan siker, a földrészeken átívelő hírnév és dicsőség, művészi érvényesülése hátterében? Tehetség – zseni – siker: hogyan függ össze mindez? Mi köze a mítosznak a kultuszhoz, Munkácsynak a marketinghez és mi az a Munkácsy-brand? Ezeket a kérdéseket járja körül a Szépművészeti Múzeum jubileumi kiállítása és erről szól ez az előadás is.
🔹Krasznai Réka művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítás kurátorának előadása
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A rendezvényről kép- és videófelvétel készül.
BEJUTÁS A PIROS X-SZEL JELZETT BEJÁRATON,
AZ ARANYBÁSTYA ÉTTEREM FŐBEJÁRATÁN